10  עצות לטיפוח זוגיות לאחר לידה

גם אם אתם זוג מאוהב, מפנק ותומך, הצטרפותו של תינוק למשפחה טורפת את הקלפים מחדש ומשנה לחלוטין Depositphotos_56759875_boxאת שיגרת חייכם. לפתע כבר אין את הזמן והאנרגיה להשקיע האחד בשנייה, כי את מרבית תשומת הלב מקבל הרך הנולד. אז איך בכל זאת מצליחים במציאות החדשה לשמר את הניצוץ שהיה לפני הלידה? ריכזתי עבורך 10 עצות מועילות כדי שתשתמשי בהן בתבונה וברגישות הנשית האופיינית לך.

 

 1. אל תדחקי את בן הזוג לשוליים – זכרי שלך היה יום שלם לבלות עם תינוקך, ללמוד מה הוא אוהב ומה לא ולנסות להבין מדוע הוא בוכה. גם לבן זוגך מגיעה ההזדמנות לנסות וללמוד מה רצונותיו של תינוקו מבלי שתרוצי להצילו כי אין הוא מצליח להרגיע את התינוק באותה מהירות כמוך.

   

 2. הימנעי מביקורת שלילית – ביקורת שלילית עלולה להיות אחד הדברים ההרסניים ביותר למערכות יחסים. אם יש לך משהו להעיר, עשי זאת בצורה חיובית ואמפתית.

   

 3. דייט זוגי אינטימי – רשמי ביומן זמן לדייט שהוא זמן רק שלך ושל בן זוגך מבלי להביא את התינוק במנשא עלייך או לצידך בעגלה. יש לדאוג מראש לדמות שאת סומכת עלייה אשר תישאר עם התינוק. גם אם את מניקה, ניתן "להיעלם" לשעה וללכת לשבת לשתות קפה, ללכת יד ביד על חוף הים או רק ללכת לאכול גלידה ופשוט לדבר על איך עבר עליכם היום.

   

 4. מקום של כבוד – אל תתני לבן זוגך את התחושה שמישהו אחר תפס את מקומו בליבך ובחייך. למרות אהבתך העצומה לתינוק, השתדלי לא להפוך אותו למאהב קטן אשר תופס את מקומו של האב.

   

 5. סמכי עליו – תני לבן זוגך להיות מעורב ושותף. תני לו ללמוד כיצד להרגיע, להאכיל, לקלח ואפילו להרדים. סמכי עליו ותני לו תחושה של ביטחון בו וביכולותיו. מחקרים הפריכו את מיתוס האימהות, וקבעו כי אימהות ואבות מוכשרים לטפל בתינוק באותה המידה.

   

 6. תקשורת זה שם המשחק – רוצה בן זוג מעורב ושותף? ספרי לו ושתפי אותו מה קרה לכם במהלך היום, איך הצלחת בסוף להרגיע אותו והאם התינוק עשה משהו חדש. צרי עם בן זוגך ערוץ תקשורת פתוח.

   

 7. שמרי על החברות שהייתה ביניכם – אומנם הפכת לאימא, אך אין זה אומר שעלייך להפסיק להיות חברה עם בן זוגך. השתדלי שלא לדבר רק עלייך ועל התינוק. נכון שאלו הם חייך, אך נסי לשאול ולהיות שותפה גם במה שקורה בחייו של הבן זוג. התענייני איך עבר עליו היום, מה חדש אצלו, בקשי קצת רכילות מהעולם שבחוץ. נסי למצוא את האיזון בין חייך "שלפני" הלידה לחייך "שאחרי".

   

 8. אל תניחי הנחות – אל תנהלי פנקסנות ואל תצפי שבן זוגך יידע מיוזמתו למה את מצפה. את רוצה משהו – תבקשי. חשוב לך שיידע משהו? ספרי לו. אל תחכי שיקרא את מחשבותייך ותחושותייך, אלא שתפי וספרי מה עובר עלייך.

   

 9. סדר יום יכניס שפיות לחייך – כונני סדר יום לתינוק ולך כך שיומך לא יהיה כאוס מתמשך. יצירת שגרה מונעת בכי מיותר מהתינוק ותסכול ממך ומבן זוגך.

   

 10. זכרי שזמן רב לקח לך למצוא את האחד שלך, לכן, אחרי מספר שבועות בהם התרגלת לתפקיד החדש כאימא, נסו יחד למצוא את האיזון המשפחתי החדש ביניכם. אל תטעי – זה דורש אנרגיה, מחשבה והתכוונות, אך ללא כל אלה ייתכן ועם הזמן ייווצר ריחוק ביניכם שעליו יהיה קשה לגשר.

   

כאימא ל-3 ילדים ברור לי שלכל אחת לוקח זמן לחזור לשגרה אחרי הלידה ולדאוג לא רק לרך הנולד, אלא גם לעצמה ולזוגיות. אם את מרגישה שעל אף העצות שנתתי, קשה לך להחזיר את השליטה לחייך, ליצור מצד בן זוגך מעורבות ותמיכה, אני כאן בשבילך.