HP-10

למה התינוק שלי לא ישן כמו התינוק של…?

כמה פעמים אמרתם לעצמכם "למה התינוק שלי לא ישן כמו התינוק של…?".Peaceful baby lying on a bed while sleeping in a bright room

לא אחת, לפני שהיו לבעלי ולי ילדים, הייתי רואה תינוק מתוק ומקסים שיושב בשקט לידנו בבית קפה, הוריו מדברים ביניהם והוא מסתכל על הנעשה סביבו באין מפריע, שלא לדבר שבכי לא נשמע כלל, ומדמיינת כיצד יראה התינוק שלי, מה יהיה האופי שלו וכיצד יהיה לשבת עמו בבית קפה או סתם בבית של חברה. לרובנו יש היכרות כלשהי עם תינוק של אדם קרוב אלינו, אחיינים, ילדים של חברים וכד'. אנו מצפים שכשיגיע הרגע שלנו ונהפוך להורים, כך זה יראה גם אצלנו.

מה שלא אומרים לנו בתור הורים טריים זה שהתינוק שלנו לעולם, אבל לעולם לא יהיה דומה לזה של אחותי, גיסתי או חברתי הטובה. לא מבחינת מראה ובטח ובטח לא מבחינת האופי.

לכל תינוק יש את האופי שלו. לכל תינוק יש מזג, העדפות ורצונות בדיוק כמו לאדם מבוגר.
כמו שאדם אחד אוהב לישון על הבטן, השני על הגב והשלישי בתנוחת עובר – כך גם תינוקך. יש אנשים שנרדמים בכל מקום – במטוס, ברכבת, בקולנוע, ויש כאלה שזקוקים לאטמי אוזניים, כיסוי עיניים ואת המיטה שלהם בכדי להירדם.

יש תינוקות שישנים נהדר בעגלה וכאלו שממש מתפתלים בה ולא נרדמים. יש תינוקות שיירדמו בבתי קפה רועשים ויש כאלה שזקוקים לשקט.

זה עניין של אופי או הרגל?

יש שיטענו שזה עניין של הרגל, אך לא תמיד זה הדבר. לרוב הדבר קשור לאופי התינוק (בהנחה ששום דבר לא מציק לו) והתפקיד שלנו ההורים זה ללמוד, לחקור ולכבד את העדפותיו. 

חוסר המודעות לעובדה שהרגלי שינה הם דבר נלמד ונרכש, בדיוק כמו נימוסים, בדיוק כמו שפה, גורם לבעיות רבות אצל ההורים הטריים והמותשים. הורים רבים אשר הרגילו תינוק להירדם על הידיים/עגלה/סל קל/טרמפולינה, רק תבחרו, ולא יודעים כיצד לשנות זאת מגיעים לעיתים למצב נואש ונותנים לתינוק לבכות ולבכות בתקווה שבסוף יירגע ויירדם – זו טעות גדולה.Laughing baby hands up

ייתכן כי התינוק בסוף יירדם, אבל זהו באמת המסר שאנו רוצים ללמדו? כשאתה בוכה ונמצא בסוג של מצוקה אנחנו מתעלמים? הרי תינוק שיבכה עד אפיסת כוחות יפתח חרדה וחוסר אמון בנו ההורים, הבכי הרי זו שפתו היחידה, כך הוא מתקשר עמנו, הבכי זה הדיבור שלו! ייתכן שאין אנו אוהבים את מה שהוא מנסה לומר לנו ("תרימו אותי!") אבל אין זה אומר שהפתרון הוא התעלמות.

לכן, יש ללמדו ללכת לישון ולהירדם באווירה רגועה ונינוחה, בלי מלחמות ובלי עצבים. אם התינוק רכש כבר הרגלים "משובשים" יהיה קשה יותר לשנות זאת, אך לא בלתי אפשרי. אם את אימא טרייה שזה עתה חזרה מבית החולים זכרי – מהרגע הראשון יש להיות מודעים לתהליך ההשכבה והשינה על מנת למנוע קושי עתידי.

טיפ חשוב:
התייחסו ושימו לב לסימני העייפות של התינוק לפני שהופך להיות מאוחר מידי. בדיוק כמו שאנו דואגות להאכיל את התינוק ולזהות סימני רעב, כך יש לזהות את סימני העייפות ולדאוג להשכיבו לישון בזמן. אין זה אמור לקרות מעצמו אף על פי שיש יחידי סגולה שנרדמים בכל מצב :-).

רוצים לדעת כיצד לעשות זאת? 

אפשר גם אחרת!  התקשרו  0505-769471  או מלאו פרטים ואחזור אליכם בהקדם

 

סופי ברקוביץ מתחילת הדרך – צעד אחר צעד