HP-10

למה הם בוכים?

הסימנים שיעזרו לך להבין את התינוק שלך טוב יותר

חשבתם פעם למה ילדים לא מגיעים עם הוראות הפעלה? הרי אם זה היה קורה, בטוח שכך החיים של כולנו היו קלים יותר. הרי לכל דבר שאנו קונים יש הוראות! מדיח, מקרר, תרופות, עגלה, מגהץ וריהוט להרכבה – אז למה לדבר הכי משמעותי בחיינו אין הוראות הרכבה? איך אנחנו אמורים לדעת מה לעשות?

מרבית האוכלוסייה לומדים מניסוי וטעייה ומאינטואיציה אישית. אך מה קורה שהאינטואיציה שלנו לוקחת אותנו לכיוונים שלא דמיינו שנגיע אליהם? ומה כאשר משחקי החם-קר עם הילד גורמים למפח נפש אדיר ולתסכול רב גם שלכם וגם של ילדכם!? במאמר הבא אעשה לכם מעט סדר ואעזור לכם להכיר את התינוק שלכם יותר טוב.

תינוק המגיח לעולם חדש

התינוק מגיע אלינו לכדור הארץ מפלנטה אחרת. במקום ממנו הוא בא כמעט הכול שונה – הקולות, המראות, הריחות והתחושות. הכול ראשוני עבורו וחדש והמעבר מהרחם החמים לחוץ הוא חד ודרמטי. תינוק שנולד זקוק לזמן לעכל את המראות והתחושות החדשות ולנסות לפענח אותם. לא פשוט להמחיש לאדם איך מרגיש תינוק שנולד. יכולתו לשרוד תלויה לחלוטין בסובבים אותו ובנכונות שלהם להגיש לו סיוע. תחשבו כמה קשה היה לכם אם על כל דבר הכי קטן הייתם צריכים עזרה של מישהו. זה עלול מאוד לתסכל. לקבלת הפנים שבה זוכה התינוק בחודשים הראשונים לחייו יש השפעה לא מבוטלת על האמון שלו בסביבה ועל עולמו הרגשי. קבלת פנים חמה ומכילה תיצור גישה בוטחת ואופטימית, ואילו קבלת פנים מנוכרת או לא סבלנית תגרום לחוסר אמון באחרים ובעולם.

הקושי שבחוסר הוודאות

ללא לימודים והכנה נחתנו לתפקיד חדש – להיות הורה. כל מערך החיים משתנה, הקלפים נטרפים ומתחלקים מחדש. זה דומה להיכרות עם אדם חדש שנכנס לחייך. ממש כמו בדייט ראשון, לוקח זמן להכיר מי יושב מולי. בחודשים הראשונים לחייו, צרכי התינוק לכאורה אינם מגוונים במיוחד. הוא אינו "זקוק להרבה" וקרבה, חום גוף ואוכל יקנו לו בדרך כלל רוגע וביטחון. אך התינוק מצפה, או יותר נכון תובע שההיענות לצרכיו תהיה מהירה ומתואמת במדויק לבקשותיו. לשם כך על ההורים ללמוד ולהבין את הצרכים של ילדם ברמה כזו שתאפשר להם להתייחס בצורה נכונה לאיתותיו. כשנלמד את ילדנו וניצור להם שגרה נוכל לדעת למה הוא בוכה, מתי להאכיל, כן רעב לא רעב, כן גזים לא גזים ומתי בכלל הם צריכים לישון. כל ילד זקוק ליחס אישי וייחודי, תפירה אישית, ולכן אין לגדל ילדים באופן סידרתי כי מה שמתאים לאחד לאו דווקא יתאים לשני. ייתכן ויהיה לכם תינוק שצורח במקלחת בעוד אצל חברה זה הזמן הכי מהנה ביום. לכן, התבוננו ולימדו מה תינוקכם אוהב, למה הוא זקוק. יכולתו של ההורה להבין מה עובר על הילד ומה הוא צריך תחסוך תסכול מיותר משני הצדדים.

אז למה תינוקות בוכים?

נתחיל ונאמר שזוהי שפתם והדרך היחידה שלהם לתקשר עמנו. בכי יאותת לנו על כאב כלשהו או אי נוחות, על רעב או עייפות, על רצון בתשומת לב או מגע, על שאולי חם לו/קר לו ואולי הוא כבר שבע מגירויים ומוחו מתפוצץ. כיצד נדע לזהות מתי הבכי הוא של עייפות ומתי של רעב? לשם כך יש צורך בכינון שגרה – סוג של רוטינה החוזרת על עצמה באופן קבוע. תוכנית הכוללת מסגרת וקביעות. כשאנו מכתיבים את הקצב ואת המסגרת התינוק מבין מה מצופה ממנו וכך לא מגיעים למצב בו התינוק בן 6 שבועות מנהל את הבית. אם נקדיש לזה מחשבה נגלה שגם לנו המבוגרים יש ביטחון כשאנו יודעים למה לצפות, מה הולך להיות לנו היום ובאופן טבעי עושים פעולות אוטומטיות בבוקר. לכן, המשימה הראשונה שלכם כהורים היא להבין ולהכיר את התינוק שלכם, ולא את התינוק שעליו חלמתם במרוצת תשעת החודשים החולפים. אם תקדישו זמן להתבונן בתינוקכם וללמוד מה הוא מנסה לומר, יהיה לכם תינוק מרוצה ומאושר.

רוצים שנכיר ביחד את התינוק שלכם, נלמד טוב יותר כיצד ליצור לו שגרת יום ונעזור לו להתאקלם בקלות בחיים החדשים? צרו עמי קשר ואשמח לסייע צעד אחר צעד.