כששניים הופכים לשלושה

המעבר להורות הוא אחד השינויים המשמעותיים בחייו של האדם הבוגר ובחייה של המשפחה. זהו שינוי טוטאלי ומאתגר במיוחד, המשפיע על כל מערכות החיים: האישיים, הזוגיים, החברתיים, התעסוקתיים ועוד. הצטרפות של תינוק למשפחה מצריכה ארגון מחדש של סדר היום, התפקידים והזהות. זהו שינוי 'ללא דרך חזרה', ללא חופשות או אפשרות לפסקי זמן ממושכים. איך, אם כן, ניתן להקל על עצמנו בתקופה מאתגרת זו? להלן מספר עצות שיהיו לכם לעזר.Depositphotos_31839833_box

 

הולדת הילד הראשון עשוי להוות הזדמנות לצמיחה והתבגרות – אך עלול גם לעורר קשיים רגשיים, חרדות, חוסר אונים, מתחים, דיכאון וכן קונפליקטים זוגיים. מרבית הזוגות חווים רמות שונות של מצוקה עם המעבר להורות, סביב הקושי להסתגל לתפקיד החדש. רבים חשים ירידה בשביעות הרצון מהזוגיות, לחץ, קושי בחלוקת התפקידים החדשה, אכזבה ממידת המעורבות של בן הזוג במטלות, תחושת דחייה והזנחה, תסכול ופגיעה בסיפוק מיחסי מין ואינטימיות. זוהי תקופה של שינוי המחייבת הסתגלות והתאמה למצב החדש, והסכנה למשבר זוגי קיימת כאשר בני הזוג הפכו להורים, מבלי שביססו קודם לכן את הקשר הזוגי ויצרו אינטימיות, קירבה, הבנה ושיתוף.

יש מקרים בהם הבעל אינו מבחין בצורך של האישה לעידוד, חיזוק ותמיכה, ייתכן שהוא חושב שהתפקיד שלה כאימא הוא מובן מאליו או שעסוק בצרכי עצמו ואולי אפילו כועס מבלי דעת על התינוק שתפס את מקומו בחייה של אשתו.

ציפיות מול מציאות

התפיסות הרומנטיות בהן אנו שרויים בתור זוג טרי יוצרות לעיתים ציפיות מוטעות. רבים נוטים לחשוב שהבאת ילד תחזק את הזוגיות בעוד בדרך כלל ההפך הוא הנכון. הבאת ילד מערערת לעיתים גם את מערכת היחסים היציבה ביותר. בני זוג רבים אינם מודעים לשינויים המתרחשים ביחסים ביניהם בעקבות הולדת התינוק, ולכן שינויים אלו מפתיעים אותם. החודשים הראשונים והשנים הראשונות בגידול ילדים קשים לרוב ההורים ומקשים על הזוגיות שלהם.

אם בתחילת היחסים המשותפים עם בן/בת הזוג עשיתם דברים ייחודים כזוג, צברתם חוויות שקירבו, דאגתם זה לזו וגיליתם חיבה ותשומת לב הדדיים, הרי שכעת, הולדת התינוק, הובילה לשינויים משמעותיים ביחסים הזוגיים. ממוצע הזמן שבו הזוגיות מתייצבת עומד על כשנה.

מבעיה לפתרון
להלן מספר עצות שיסייעו לכם לעבור את התקופה המאתגרת בהצלחה, לשמר את האינטימיות שלכם כזוג ובמקביל ליצור תא משפחתי יציב ושמח.

 

1. זמן איכות זוגי 
כמספר שבועות לאחר הלידה, השאירו את התינוק עם מישהו שאתם סומכים עליו (סבתא, חברה, אחות, גיסה, בייביסיטר) וצאו לזמן איכות זוגי של שעה או יותר ללא התינוק. התאווררו. זה יכול להיות משהו קליל כמו גלידה או קפה ואפשר גם מסעדה או סרט. נסו לשחזר את הדינמיקה שלכם כזוג שהייתה עד לפני הלידה.smiling couple with baby pram in autumn park

2. לא לדחוק את הבעל לשוליים 
נשים רבות נוטות שלא לסמוך על הבעל בכל הקשור לתינוק. הן משדרות חוסר אמונה ביכולתו כאבא ("תן לי, אני ארגיע אותו…" ) והופכות את התינוק לחבר ואפילו למאהב קטן – דבר היוצר תחושת ריחוק וחוסר אינטימיות.
הרשו לבעל להיות מעורב ושותף. תנו לו ללמוד כיצד להרגיע/להאכיל/לקלח וכד'. אל תתנו לו את התחושה שתפסו לו את המקום והשתדלו להעביר כמה שפחות ביקורת. מחקרים מדעיים בתחומים שונים הפריכו את מיתוס האימהות והוכיחו שאימהות ואבות, מוכשרים באותה מידה לטפל בתינוקות.

3. תיאום ציפיות
דברו ושתפו אחד את השנייה לפני הלידה בכל החששות, הפחדים והציפיות שלכם אחד מהשנייה. סכמו קווים מנחים ודברו אפילו בכלליות על חלוקת המטלות ביניכם לאחר הלידה.

4. אל תזניחו את עצמכן
לאחר הלידה נשים רבות סוחבות משקל עודף ומרגישות לא מושכות. הגוף משתנה, לעיתים את אחרי תפרים או ניתוח, ישנה תשישות מתמדת והדבר האחרון שבא לך עכשיו הוא להשקיע בעצמך. זוגות רבים מדווחים על ירידה בחשק המיני, בעיקר אצל נשים, בתקופה שלאחר הלידה, אך לפעמים גם חודשים רבים אחריה. בכל זאת, למרות הקושי, חשוב להמשיך ולעשות למען עצמך. כל דבר קטן שיעשה לך טוב ישפיע באופן ישיר על האווירה בבית. הליכה רגלית עם העגלה ושמירה על תזונה בריאה תעזור לך לרדת במשקל ולחזור לעצמך. בשורה התחתונה, אם את לא תאהבי את עצמך ואת איך שאת נראית זה מה שתשדרי גם לבעלך ולסביבה.

זכרו שלא מעט זמן חיפשתם את האחת/אחד שלכם, אל תתנו לבוא התינוק להרחיק מכם את מי שעד לא מזמן היה אהובכם והחבר הכי טוב שלכם. למדו יחד את המסלול החדש של חייכם והיו סובלניים אחד עם השני.

מרגישים שאתם זקוקים למישהו שילווה אתכם בתקופה המאתגרת הזו יחד? מוזמנים ליצור קשר ואשמח לכוון ולסייע.