HP-10

הורים ללא תעודות

מזל טוב! גיליתם שאתם בהריון. עכשיו מתחילים להתכונן. עוברים דירה במידת הצורך, צובעים את החדר, עושים סקר שוק עגלות שלא היה מבייש אף קניית רכב, מפנטזים על שמות והמתקדמים עושים גם סיור בחדרי הלידה ואולי קורס החייאה.

בשנים האחרונות עוד ועוד זוגות משתתפים בקורס הכנה ללידה אשר אמורה לאפשר לזוג לתפקד טוב יותר ברגע האמת. אחרי כל זה פלא שאתם מרגישים שהנה – אתם מוכנים ליום הגדול?

אבל רגע, עצרו! בחלק החשוב ביותר לא נגעתם – החלק בו חוזרים הביתה עם הרך הנולד ונוחתים למציאות חדשה. מציאות ללא חופשות, ללא חגים וללא פסקי זמן. כי בלהיות הורה אין דרך חזרה.

אחרי יומיים בממוצע בבית החולים, אחרי שרשמתם את הקטנצ'יק במשרד הפנים וקיבלתם את טפסי השחרור האחיות מגישות לכם את היצור הנפלא הזה ומאחלות לכם בהצלחה. אין עוד קורסים או הכוונה – אתם ברשות עצמכם, אלו החיים האמיתיים.

אבל רגע, מה עושים עכשיו?? איך יכול להיות שאף אחד לא נותן לנו הוראות?

בדיוק כשנכנסים לאוטו או מגיעים הביתה הוא מתחיל בבכי. לשנייה אתם קופאים במקום, הרי לא זכרתם ששמעתם אותו בוכה כך בבית החולים. למה הוא בוכה אתם שואלים את עצמכם? אולי הוא רעב? אולי יש לו קקי? האם אלו כל האופציות? עכשיו מתחיל משחק של חם-קר, ניסוי וטעייה… טוב, אתם מהמרים, צריך להחליף… אתם מסתכלים אחד על השני במבט של מי קופץ ראשון למים. אם לא הייתם ברי מזל והיו לכם אחיינים בסביבה רוב הסיכויים שלא תדעו איך להחליף חיתול ומאיזה כיוון מנגבים את הישבן. אין אף אדם שמנחה אתכם מה לעשות וכיצד להתנהל עם התינוקי. איך להחזיק אותו, במה להאכיל, כל כמה זמן? ועוד מאה דברים שתתארו לעצמכם שצריכים לעשות עם תינוקות…IP_07

כך מפקידים בידינו יצור אנוש, בלי שום הכנה ובלי חוברת הוראות שימוש.

עם לידת התינוק כל המערך המשפחתי עובר מהפך. זוהי תקופה המחייבת הסתגלות והתאמה למצב החדש. הריקוד הזוגי משתנה ועל בני הזוג להסתגל לשינוי שחל בחייהם. אין זה פשוט, כי רוב האנרגיות והמשאבים ממוקדות בתינוק שנולד, ובמצבו הרגשי של כל אחד. ישנם זוגות שיעברו תהליך מעניין ומחזק, ואחרים, עלולים להטיל ספק במסוגלות ההורית שלהם, לפתח קשר תלותי עם התינוק או להרגיש תחושות קשות כמו כישלון ואכזבה מהחוויה ההורית.

כהורים לעתיד, העיסוק בנושא ההורות הוא חלק מההכנה לתפקיד והוא כולל בתוכו את הציפיות של בני הזוג זה מזה הן כזוג והן כהורים. ההתייחסות של הורים צעירים לתפקיד ההורות מורכבת מהתלהבות, התרגשות, ציפייה ותמימות המהולות בחשש, סימני שאלה.

מפרקים חבילה?

לא מעט זוגות עלולים להרגיש בשנה הראשונה ללידת התינוק שהנה הם אוטוטו מפרקים את החבילה – ויכוחים על שיטות חינוך שונות, השקפות עולם מנוגדות על גידול הילדים, חוסר זמן פנוי, הזנחה של יחסי הזוגית, יחסי סבים/סבתות, שינה משותפת עם התינוק שפגעה ביחסים המיניים ביניהם, תקופת יובש מיני של מספר חודשים, הנקה ששימשה כתירוץ ועוד סיבות להתרחקות ולקושי שנוצר בין בני הזוג. כמובן שלכל זוג הסיבות והסיפור שלו, אך השורה התחתונה זהה – זו שנה קשה מלאה בעליות וירידות, שינויים קיצונים באורך החיים ועייפות מתמדת המשפיעה על כל בני הבית.

זה חלק חשוב מהעניין של ללמוד להיות הורה. ניתן ללמוד כאשר אתם כבר נתקלים בבעיה או בקושי ומבינים את חשיבות ההדרכה והידע, אך ניתן גם ללמוד לפני. ללמוד לזהות מוקשים שכיחים, לבנות עם בן/בת הזוג "תוכנית מגירה" ליום שאחרי ולצאת לדרך מוכנים ומלאי ביטחון.

רוצים? התקשרו לתיאום פגישה 0505-769471

 

סופי ברקוביץ מתחילת הדרך – צעד אחר צעד