גמילה מחיתולים – על מה כל הרעש?

אם ישנו נושא מרכזי אשר מעסיק הורים רבים וגורם להם להגיע אליי בבהלה הוא נושא הגמילה מחיתולים. ישנם כל כך הרבה סיפורי אימה של הורים בנושא זה, כל אחד שומע משהו אחר וזה למעשה יוצר חשש גדול עוד לפני שבכלל התחלנו בתהליך הגמילה מחיתולים.

במקום שנתייחס לתהליך זה כאל תהליך טבעי, נוצר איזשהו לחץ אשר עלול להוביל לאווירה מתוחה בבית, תסכול, מאבקי כוח, אובססיה והרע מכל  – ילדכם עלול להרגיש פגוע ומושפל.

יש הורים אשר רוצים להתחיל בתהליך הגמילה אך הם מוצפים בשאלות ולא יודעים היכן ואיך להתחיל. לעיתים, כשהורים מגיעים אליי לייעוץ הם כבר נמצאים בתוך תהליך הגמילה שבועות רבים, אם לא חודשים, ולא מבינים מדוע זה נמשך זמן כה רב.

אז הרשו לי לציין עובדה חשובה, לכל ילד יש קצב משלו וישנם ילדים אשר נגמלים מהר יותר ויש כאלה שלוקח להם קצת יותר זמן, אבל עדיין חשוב לזכור שאם פועלים נכון תהליך הגמילה מחיתולים לא אמור לקחת יותר ממספר ימים ובטח ובטח לא מספר חודשים.

 

להלן כמה מיתוסים ששווה לנפץדניאלה גמילה

 • אין חובה להתחיל גמילה משלב הסיר. ניתן להתחיל ישירות את התהליך בשירותים.
  אם החלטתם לעשות זאת – דאגו לאסלה מוקטנת ולשרפרף עליו הילדים יכולים להניח את רגליהם ולקבל תמיכה ולא שייווצר מצב שרגליהם הקטנות יתנופפו באוויר.
 • ישנה הנחה שגורסת כי ילדים צריכים להיגמל בעונת הקיץ ולא בחורף כשקר. הנחה זו שגויה  – אין מניעה לגמול מחיתולים בעונת החורף. לא יהיה זה נכון יהיה להמתין מספר חודשים רק בגלל שלנו ההורים יהיה נוח יותר לגמול בקיץ בעוד שילדינו מראה את כל הסימנים לכך שהוא בשל להיגמל כעת.
 • ההורים מאמינים שיש להם שליטה על הסוגרים של ילדיהם. אין זה המצב. ילדכם ורק הם שולטים בסוגרים של עצמם והם אלה שמחליטים מתי הם ילכו לשירותים ויעשו את צרכיהם. גם אם תנסו להכריח אותם לשבת על האסלה ולעשות, אין זה אומר שהם יעשו.
 • האמונה הרווחת היא שתפקידו של ההורה הוא להזכיר לילד כל כמה דקות ללכת לשירותים. זוהי טעות! כך למעשה הילד אינו לומד להרגיש את איתותי גופו ולא למד שהאחריות לזכור ללכת לשירותים היא שלו ולא של הוריו.
 • גמילה מחיתולים היא לא תמיד תהליך של "זבנג וגמרנו". חשוב לשמור לאורך כל התהליך על סבלנות, נעימות, להיות עקביים ולא לשדר תחושת לחץ לילד.
 • אין קשר בין גמילת יום בזמן ערות ולגמילת לילה (או שנת צהריים) בהן הילד ישן. השליטה בסוגרים בזמן ערות שונה לחלוטין משליטה בהם בזמן שינה. יש להפריד בין סוגי הגמילה ולזכור שלעיתים יכולים לעבור מספר חודשים רב עד שילד אשר נגמל מחיתול במהלך שעות הערות שלו ביום יהיה גמול גם בלילה.

 

החלטתם להתחיל? הנה גם כמה טיפים לדרך:

 • מומלץ להתחיל לקרוא לילד ספרים בנושא לפני שמתחילים בתהליך.
 • ניתן לערוך טקס קטן – לכו יחד לקנות תחתונים ומיצאו מקום נגיש בארון.
 • נסו להפוך את זמן השירותים לזמן של כיף ואיכות עם ההורה (שירים, סיפורים).
 • לא להושיב בכוח את הילד על האסלה. אם הילד אומר שאין הוא צריך לשירותים כבדו אותו. זה הגוף שלו ואנו אמורים ללמד אותו להיות קשוב לצרכיו ולא לזמנים שלנו.
 • הקפידו לפני יציאה מהבית או נסיעה ארוכה במכונית לעשות "טקס שירותים".

 

נשמו עמוק וזכרו, אל תהפכו את הנושא לשיח המרכזי בבית. ילדים רגישים לכל שינוי ועלולים לחוש בלחץ ההורים ועקב כך התהליך עלול להמשך יתר על המידה.

זהו שלב מעבר גדול עבור ילדכם. עד כה החלפתם לו חיתול, ניגבתם והלבשתם ואילו בתהליך הגמילה הוא מתבגר, לומד ללבוש תחתונים, נאלץ ללכת ולשטוף ידיים ולהיות אחראי.

הדרכה ראשונית לפני שיוצאים לדרך יכולה למנוע תסכול גם מכם וגם מילדכם. אל תהססו לפנות לייעוץ בכדי לעבור את התהליך בכיף, קלות ובמהירות.